una persona calcola i conti

Semplici passaggi per registrare le società: EOOD e OOD

Condividi questo post su:

Hai un'idea imprenditoriale ed è ora di registrare la tua azienda. Di solito i proprietari si rivolgono ad uno studio di contabilità o ad un avvocato per questo servizio, ma la procedura non è così complicata. Prima di tutto, dovresti essere consapevole del tipo di società che registrerai: ET, EOOD o OOD. Esistono ovviamente altri tipi di associazioni: KD, SD, AD. Ecco una rapida occhiata alle differenze tra i diversi tipi di associazioni.

ЕООД – Еднолично дружество с ограничена отговорност

Тук дружеството и целият капитал са собственост на едно лице както при ЕТ. Разликата е в набора документи за регистрация, в счетоводното отчитане и отговорността. Всяко дееспособно пълнолетно лице може да регистрира ЕООД и не е задължително да е само физическо лице, т.е. друго дружество може да регистрира ЕООД.

Tutela della proprietà intellettuale – marchio, brevetto, diritto d'autore

Преди да регистрирате ЕООД трябва да сте уточнили предмета на дейност и името на фирмата. Проверете в Търговския регистър дали името е свободно. Проверката може да направите и онлайн в сайта. Следват стъпките по регистрация на вашето ЕООД.

Необходими документи за регистрация:

  • учредителен акт (Статут) – тестът е примерен; трябват ви 4 екземпляра – един оригинал за вас, един оригинал за ТР (Търговския регистър) с всички данни, един оригинал за ТР със заличени лични данни, един екземпляр, може и копие, за банката, където ще откриете набирателна сметка и ще внесете капитала;
  • решение на общо събрание;
  • декларация по чл.13, ал.4 и ал. 5 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел;
  • декларация за обстоятелствата по чл.141, ал. 8 и чл. 142 от ТЗ;
  • съгласие за приемане на управление и образец от подписа по чл.141, ал.3 от ТЗ – заверява се при нотариус;
  • пълномощно, ако регистрацията на фирмата ще бъде извършена не лично от вас, а от адвокат
  • образец А4, който можете да изтеглите от сайта на Търговския регистър, попълвате предварително, но НЕ подписвате (подписва се при самата регистрация пред служителя на гишето);
  • разрешително или лиценз, ако предмета на дейност го изисква.

Semplici passaggi per la registrazione della società: ET, SD e KD

Набирателна сметка и нотариус

Следващата стъпка е откриване на набирателна сметка на дружеството, по която ще бъде внесен капитала. Банката е по ваш избор. Там можете да заплатите и държавната такса за регистрация. Бележките за внесен капитал и платена такса, които ще ви издаде банката, ще приложите към документацията за регистрация. В банката ще трябва да оставите копие от Устава. След това отивате при нотариус да заверите спесимена (образеца от подписа, посочен по-горе).

Регистрация в Търговския регистър към Агенция по вписванията

Последната стъпка е с целия набор от документи да регистрирате фирмата си. Ако това го направи адвокат или счетоводна къща, вероятно ще  използват електронния си подпис и държавната такса ще е наполовина по-ниска. Както по-горе споменахме Образец А4 се подписва пред служителя. На гишето ще ви издадат документ с входящ номер. Ако всичко е попълнено коректно, няколко дни след регистрацията в сайта на ТР ще намерите вашата фирма регистрирана с издаден ЕИК номер (БУЛСТАТ). Задължително навсякъде носете валиден документ за самоличност, описан в документите за регистрация.

Разплащателна сметка

Когато излезе БУЛСТАТ-а на фирмата можете да отидете в банката, където сте открили набирателната сметка, да изтеглите капитала и да откриете в тази или друга банка фирмена разплащателна сметка. Таксите и условията са различни за всяка банка. С тази сметка ще извършвате основните банкови операции по дейността на фирмата.

ООД – Дружество с ограничена отговорност

Разликата с ЕООД е, че тук капиталът е разпределен между двама или повече съдружници. Документите за регистрация са същите, с малки различия. В Устава например ще са посочени данни, права и задължения и разпределение на капитала на всички съдружници, декларациите и спесимените ще са равни на броя съдружници и при процеса на регистрация е редно да присъстват всички съдружници. Основната разлика между ЕТ и ООД/ ЕООД е отговорността. Докато при ЕТ собственикът отговаря с цялото си лично имущество, при ООД/ ЕООД както подсказва името, отговорността е ограничена само до фирменото имущество. Това означава, че ако натрупате дългове, кредиторите могат да изискват от вас всичко, което е на името на фирмата, но не и пари и движима или недвижима собственост, която е лично ваша.

Вече сте готови да започнете дейност.

© 2023 Iliana Dechkova

Lascia un commento